Yenidoğan Bebek Bakımı İçin Pratik Bilgiler

İster ilk hamilelik, ister ikinci ya da daha fazla annelik tecrübesi olsun, yeni bir bebeğin gelişi her zaman heyecan ve kaygıları beraberinde getirmektedir. Özellikle yenidoğan bebek bakımı konusunda hassas ve kaygılı olan aile bireyleri için, bu yazımızda pratik bilgiler sunmak istedik. Uzman görüşlerinden derleyerek hazırladığımız bu bilgilerin faydalı olması dileği ile.

Yenidoğan Bebek Bakımı ve Giyim?

Öncelikle, yenidoğan bebeklerin kıyafetleri cildin hava almasını sağlayan, teri hemen emebilen, tüylü olmayan pamuklu kumaşlardan üretilmiş olması gerekmektedir. Yumuşak olmasına dikkat etmeli ve üzerinde az dikiş olan kıyafetleri tercih etmelisiniz. Kıyafetin üzerinde metal ya da başka sert cisimler olmadığından emin olun.


Yenidoğan Bebeğin Kaldığı Odada Sıcaklık

Genelde bebeklerin elleri ve ayakları sürekli soğuk olur. Bu sebeple, üşüyüp üşümediğini anlamak için bebeğinizin göğsünü ya da sırtını kontrol etmelisiniz. Bu dönemde bebeklerin yetişkinlerden bir kat daha fazla giyinmesi gerektiğini unutmayın. Uyurken de muhakkak üstü ince bir battaniye ile örtülmelidir.Bebeğin hareketlerini kısıtlayacak, kemik gelişimini olumsuz etkileyecek kundak ve kıyafetlerden uzak durulması önemli.  Yenidoğan bebekler için en ideal oda ısısı 24 ile 26 derece civarıdır.


Yenidoğan Bebeklerde Emzirme Sıklığı

Yenidoğan bebekler, 24 saat içinde 8-12 kez anne sütü almalıdır. Bu da ortalama her 2-3 saatte bir emzirmeniz gerektiği anlamına geliyor.  İlk başlarda bu sıklık, saat başı emzirme ya da bebek her istediğinde emzirme şeklinde olabilir. Her emzirmeden sonra bebeğinizi omzunuza ya da kucağınıza yaslayarak sırt bölgesine yapılacak hafif vuruşlarla gazını çıkarmayı ihmal etmeyin. Emzirme işlemi uzun sürüyorsa, beslenme süresinin ortasında ve sonunda olmak üzere iki kez gaz çıkarmasına yardımcı olabilirsiniz.


Yenidoğan Bebek İçin Göz Bakımı

Bebeğinizin gözünde bir akıntı ya da çapaklanma varsa, steril gazlı bezi önceden kaynatılıp ılıştırılmış suyla ıslatarak içeriden dışarı doğru tek hamlede silebilirsiniz. Çok bastırmamaya özen gösterin. Gözde şişlik, kızarıklık ya da yoğun çapaklanma varsa, zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekir.


Yenidoğan Bebeklerde Kulak Bakımı

Bebeklerin kulaklarına kesinlikle yabancı bir cisim sokulmamalı. Sadece kulağın arkasını ve dış kulak kepçesini silerek temizlemeniz yeterli olacaktır.


Yenidoğan Bebeğin Burun Bakımı

Yeni doğmuş bebeklerin burnunu, serum fizyolojik içeren damlalarla nemlendirerek temizleyebilirsiniz. Burun çok tıkalıysa, yüksek basınç uygulamamak kaydıyla aspiratör kullanarak temizleyebilirsiniz. Bu uygulamayı tercih etmeden önce doktora danışmanızda fayda olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir