Kış Mevsimlerinde Bebek Bakımı

Yavaş yavaş etkisi göstermeye başlayan kış mevsimi, yılın ilk karının da yağmasıyla beraber iyiden iyiye etkisini göstermeye başladı. Peki bu soğuk havalarda, özellikle kışın ya da kışa yakın doğan bebeklerimiz için ne yapmalı, nasıl bakmalı onlara? Kış mevsiminde bebek bakımı ile alakalı uzman görüşlerinden derlediğimiz yazımızın faydalı olması dileği ile.

Bebek Bakımı Eve Kapanmak Değildir
Kış aylarında doğan bebekler, hava güneşli olsa dahi üşümemeleri için kat kat giydirildiği için güneş ışığıyla hayatlarının ilk dönemlerinde tanışamazlar. Halbuki, güneş ışığı ile vücutta aktif olan D vitamini, kemiklerin gelişiminin yanı sıra derideki birtakım metabolizma aktivitelerini de harekete geçirir. Güneş ışığının az alınması, kandaki kalsiyumun da düşük olmasına neden olmakta, bu da kafa ve vücut ağırlığını taşıyan bacak kemiklerinin gelişiminde aksaklıklar yaşanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle, havanın güzel, yumuşak olduğu günlerde, bebeğinizi 10 -15 dk kadar güneş ışığına çıkartıp kolları ve bacaklarının güneşlenmesini sağlayın. Aynı şekilde, bıngıldakları geç kapanan bebekler için de aynı uygulama tavsiye edilmektedir.

bebek bakımı ve kışSoğan Gibi “Kat kat”

Soğuk havalarda sürekli üşüyüp üşümediğini kontrol ettiğiniz bebeğinizi giydirirken, kalın kıyafetler yerine, daha ince parçaları üst üste giydirerek “soğan sistemi” uygulayabilirsiniz. Böylece ortamın sıcaklığına göre, bebeğiniz soğuktan ya da aşırı sıcaktan etkilenmeden, giydiği katmanları azaltabilir ya da artırabilirsiniz. Bu katmanlardan birinin yün olması, daha etkili bir koruma sağlamanıza yardımcı olur.

Ayrıca, havanın çok soğuk olup olmamasına bakmadan, bebeğinize bir şapka giydirmenizde de fayda vardır. Çünkü bebeklerde vücut ısısının %25 kadarı baştan kaybedilir. Havanın sertliğine göre kalın, kulaklıklı bir şapka, kalın çoraplar, botlar ve atkı kullanmayı da ihmal etmeyin. Ancak en önemli nokta, ne kadar kalın giydirirseniz giydirin bebeğinizi uzun süre soğuk havada tutmayın.

Bebek bakımı ve vücut ısısı
Bebeğinizin bedeninde henüz yağ tabakası oluşmadığı için, vücut ısısını dengede tutamaz. Biraz soğuğa maruz kaldığında, vücut ısısı hemen düşer. Vücut ısısından emin olmak için yapabileceğiniz en iyi şey, ateşini ölçmek olacaktır. 35 derecenin altındaki vücut ısısı, bir sorun olduğuna işaret eder. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, bebeğinizi sıcak bir ortamda besleyerek ısınmasını sağlayın. Odanın ısısını artırın, daha kalın giydirin. buna rağmen değişiklik yoksa, derhal doktorunuzla iletişime geçin.

Soğuk Yanığı

Soğuğa maruz kalan burun, kulak, yanak, el ve ayak parmaklarının soğuyarak sarı ya da gri bir renk alması, soğuk çarpmasına işaret eder. Bebeğinizde bu gibi bir duruma denk gelirseniz, acilen doktora götürmelisiniz. Soğuk çarpması, bebeğin cildinin ciddi hasar almasına neden olabilir. Tabii doktora ulaşıncaya kadar geçen sürede ilk müdahaleyi yapmak size düşecek.

Öncelikle, donan bölgeyi teninize değdirin. ılık hava üfleyip bir battaniyeye sarın. Ancak donan bölgeyi direkt olarak bir ısıtıcıya yaklaştırmayın ya da temas ettirmeyin; masaj yapmayı denemeyin. Ilık bir şeyler içirin, hafif ısıtılmış havlu ile nazik bir kompres uygulayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir