Bebeklerde Kusma

Bebeklerde kusmanın sebepleri birden fazla olsa da, aslında uzmanlara göre kusma eylemi bir hastalıktan ziyade, daha çok bir belirti olarak nitelendirilir. Yani kusma durumu, bir şeylerin belirtisi, bir işaretçi olarak kabul edilmektedir. Genellikle yenidoğan bebek bakımı sürecinde anneleri hayli endişelendiren bir durum, bebeklerde kusma durumudur. Özellikle yenidoğan bebekler, hiçbir zorlanmaya maruz kalmadan, beslenmenin hemen ardından ağız dolusu kusabilir. Normal kilo alımı devam ediyorsa, korkacak bir şey yoktur. Zamanla bu durum yavaş yavaş azalacak ve minimuma inecektir.

Bebeklerde Kusmanın Sebepleri

Zorlanma, ıkınma durumlarında da yine bebeğin ağzından hatta burnundan kusmuk gelmesi görülebilir. Bunun dışında, bebeğin mide bulantısını ve bu nedenle kusacak olmasını önceden anlamak pek mümkün değildir. Ancak, solgunluk, terleme, kusmadan sonra besinleri reddetme gibi durumlar mide bulantısına işaret ediyor olabilir. Yenidoğan bebeklerde enfeksiyon, doğuştan gelen metabolizmik hastalıklar, süt alerjisi de mide bulantısı ve kusmaya sebep olabilir. Daha büyük bebeklerde ise kusmanın başlıca nedeni olarak enfeksiyonlar kabul edilmektedir. Esasen kusma durumu, bebeklerde ve çocuklarda sık görülen bir durum olmakla beraber bir hastalığın belirtisi olabileceği gibi, önemsiz ve geçici durumlarda da görülebilir. Genel olarak, günce 3 kereden fazla, neredeyse fışkırtarak kusma durumları, olağanın dışında kabul edilebilir ve doktora başvurmak için gecikmemekte fayda vardır.

Bebeklerde Zorlanarak Kusma Durumları

Mide bulantıları ve sürekli öğürme gözlemlenir ve fışkırır tarzda ağızdan ve burundan kusmuk gelir. Yenidoğan bebeklerde ilk 24 – 36 saatte görülen şiddetli kusma olayları, sindirim sistemindeki herhangi bir bölgede tıkanmaya sebebiyet verebilir. Bağırsak tıkanması, yemek borusunun mideye bağlandığı noktanın kör olması, dar bağırsak, karındaki organların göğüs içinde fıtıklaşması gibi durumlar, yenidoğan bebeklerde zorlanarak kusmanın başlıca nedenleri arasındadır. Bebek, henüz doğduğu ilk günde şiddetli kusuyor, karnı şişiyor ve kakasını yapmıyorsa bu durum cerrahi müdahale gerektirebilir ve zaman kaybedilmemelidir.

Bu yazımızda, yine annelerin bilgi sahibi olabilmesi adına kusmayla alakalı her detaya değinmeye çalıştık. Ancak anormal olduğunu düşündüğünüz her durumda ilk önce doktorunuzla görüşmenizde fayda olduğunu hatırlatmadan geçmeyelim. İlk ağızdan bilgi almak, hem faydalı olacak, hem de içinizi rahatlatacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir