Bebeklerde Diş Çıkarma

Her ne kadar, uzmanların vermiş olduğu belli yaş aralıkları olsa da, bebeğinizin tam olarak ne zaman diş çıkardığını bilmeniz mümkün değildir. Bu nedenle, bebeklerde diş çıkarma belirtileri nelerdir bilmekte fayda var. Belirtileri ve şiddeti bebekten bebeğe değişmekte ve bazı bebek için rahatsız edici ve sıkıntılı bir dönemken, bazı bebeklerde de sakin bir şekilde tüm dişler çıkmaktadır. Süreç nasıl olursa olsun, en az bir kaç diş çıkarma belirtisi olacaktır.

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri

1.Akan Salyalar: Diş çıkarma belirtilerinin en başında, inanamayacağınız kadar çok salya akıntısı gözlemlenmesidir.

2.Yüz ve Çene Bölgesinde Döküntüler: Çok fazla akan salya, bebeğinizin cildinin kurumasına sebep olur.  Bu da, deride döküntülere neden olur. Bebeğinizin ağız bölgesini ve diğer ıslanan yerleri kurulamakla beraber, bebeklere uygun nemlendiricilerle cilt döküntüsünün önüne geçebilirsiniz.

3.Öksürük: Gribal ya da alerjik bir durum yoksa, endişelenmeyi gerektirmeyen belirtilerden biridir.

4.Dişleme ve Isırma İsteği: Dişler çıkana kadar, damak ve diş etine içeriden baskı yapacağı için bebeği rahatsız eder. Damağı ve diş etlerini kaşıyarak rahatlatmayı keşfeden bebekler, ne bulursa ağzına sokmaya çalışır.

5.Ağrılar: Gelen dişlerin yaptığı baskı sonucu damaklarda oluşan iltihap ağrı yapabilir. Genellikle en şiddetli ağrılar, ilk diş çıkarken görülür.

6.Öfke: Damaklardaki baskının verdiği ağrı, bebeğin sinirlenmesine neden olacaktır.

7.İştahsızlık: Doğal olarak diş etlerindeki ve damaklarında ağrı, yemekten uzak durma isteği uyandırır. Bununla beraber, biberon ya da direkt anne sütü verilmesi bebeği rahatlatabileceği gibi, emme sırasında hassas olan damakların daha kötü olmasına neden olabilir.

8.Uykusuzluk: Diş çıkarma süresi boyunca var olan ağrı ve rahatsızlıklar geceleri de devam edeceği için, uykusuz geçecek gecelere hazırlıklı olmakta fayda var.

9.Yanakları Sürtme ve Kulak Çekme İsteği: Diş çıkarma süresince bebeğiniz yanaklarını sürtmek, kulaklarını çekmek ister. Çünkü kulaklar, yanaklar ve damak bölgesi aynı sinir ağını paylaşmaktadır. Bu da, damak bölgesindeki rahatsızlığın, yanak ve kulaklarda da hissedilmesine neden olur.

Tabii bu makale, siz değerli annelerimize faydalı olabilmek adına hazırlandı. Ancak bebeğinizin sağlığı ile alakalı beklenmedik bir durumla karşılaştığınızda kesinlikle doktora başvurunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir