Bebek Bakımı ve Kilo Problemi

Bebek bakımı kapsamında aileler için önemli bir yer teşkil eden kilo konusunda, akla gelmeyen etkenlerden birisi de reflüdür. Bebeğinizin kilo almamasının nedeni reflü olabilirMidede bulunan gıdaların kendi kendine yemek borusuna doğru hareket etmesine reflü denir. Çoğunlukla yetişkinlere has bir rahatsızlık olarak bilinse de, bebeklerde ve çocuklarda sık görülen bir rahatsızlıktır.Kesin rakamlar bilinmese de, yaklaşık çocukların %1 – %10 arasındaki bir kesimi reflüden muzdarip. 4 aylık çocuklarda bu hastalığın görülme oranı %75 iken, ilk yaşında bu oran %5’e kadar düşüyor.

Reflünün 1 yaştan küçük bebeklerde sık görülüyor olmasının nedeni, mide ile yemek borusunun birleştiği bölgedeki kas dokusunun henüz gelişmemiş olmasıdır. Bununla beraber, bebeğin sürekli sıvıyla beslenmesi ve hep yatar pozisyonda olması da doğrudan reflüyü tetiklemektedir.

Uzmanların belirttiğine göre, hemen her bebek süt emdikten sonra bunun bir kısmını kusarak çıkartır. Bu, olağan bir durumdur ve hastalık olarak kabul edilmemektedir. Bu bebeklerin de herhangi bir tedaviye ihtiyaçları yoktur. Bir yaşına girip kendi başına oturabilen, yürüyebilen ve katı gıdalar da almaya başlayan bebeklerde reflü belirtileri kendiliğinden ortadan kalkmaktadır.

Ancak sürekli kusan ve yeterince kilo alamayan bebekler için vakit kaybetmeden doktora başvurmak gereklidir. Çünkü bu durum, bebeğin beslenmesini ve gelişimini olumsuz etkileyebilmektedir.

Belirtileri hafife almayın!

Reflü, bebeklerde yemek borusunun iltihaplanmasına ve beslenmeye karşı isteksizlik olmuşmasına neden olmaktadır. Ayrıca apne adı verilen, geçici solunum durmalarına da neden olabilir.

Sık sık kusma, kilo alamama, huzursuzluk ve sürekli bir ağlamaklı haller bebeğinizde varsa, zaman kaybetmeden doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

Reflüyle mücade için

Mümkün olduğunca anne sütü ile besleyin,

Mama tüketiyorsa, koyulaştırılmış mama tercih edin,

Öğünlerin hacmini azaltıp yeme sıklığını artırın,

Yemekten sonra 1 saat yatırmayın,

Biberon, hava yutmasına neden olur ki bu da reflüyü tetikler. Biberon alışkanlığını bıraktırın.

Bebeklerin yüzüstü yatması reflü için etkili olsa da, ani bebek ölümlerine neden olduğu için bu pozisyon ÖNERİLMEMEKTEDİR.

Okuduğunuz yazı, alanında uzman kişilerin görüşlerinden derlenerek tek makale haline getirilmiştir. Ancak siz, sizi huzursuz eden, ters giden birşeyler olduğunu düşündüren her durumda doktorunuzla görüşmeyi ihmal etmeyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir