5 Aylık Bebek Bakımı ve Gelişimi

Annelerimize ve anne adaylarımıza rehber olabilmek ve faydalı bilgiler verebilmek adına bebek gelişimi ve 5 aylık bebek bakımı hakkında uzman görüşlerinden derlediğimiz yazı dizimiz devam ediyor.

Bebeğiniz artık 5 aylık oldu ve aile içinde tamamen kendisine bir yer edindi. Artık daha hareketli, varlığını bilinçli olarak belli ediyor. Cisimlere uzanıyor, eline alıyor ve ağzına götürüyor. Bu nedenle uzanabileceği mesafedeki cisimlere dikkat etmeli, yutabileceği ya da kendine zarar verebileceği maddeleri ortadan kaldırmalısınız. Ayrıca artık cisimleri ezberleyecek, kendi oyuncaklarını ayırt edebilecektir. Aynada kendi yansımasını gördüğünde ise hafif bir tebessümle kendisini tanıdığını da gözlemleyebilirsiniz.

5 Aylık Bebek Bakımı İçin Ek Gıdalar

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var ki, aileler bebekleri için ek gıda kullanmakta çok istekli olsalar da, uzmanlar 6 aydan önce ek gıda kullanımını tavsiye etmemektedir. Bebek emiyorsa anne sütü, emmiyorsa formül süt verilmesi bebeğin sağlığı ve gelişimi için 6. aya kadar büyük önem taşır. Zaten bebekler de genellikle ek gıdaya karşı isteksizliklerini belli ederler. Ancak bazı bebeklerde de diğer gıdalara karşı fazla ilgi gözlemlemek mümkündür. Ancak 6 aya kadar süt vermekten vazgeçmemeniz özellikle tavsiye edilmektedir.

5 Aylık Bebeklerin Oturması

Bebekler bu dönemde oturmaktan hoşlanırlar. Ancak sırtını desteklemenizde fayda var. Böylece bebeğiniz de elleriyle kendisini destekleyebilecektir. Başlangıçta oturma sürelerini biraz kısa tutmanız önerilir. 6 ayın sonuna doğru bebeğiniz daha rahat oturacağı için bu süre kendiliğinden uzayacaktır. Bebeğinizin gelişim süreci boyunca katettiği yol sizi bile şaşırtacak ancak bu ay içinde bebeğiniz otururken onu yastıklarla desteklemenizde fayda var. Aksi taktirde bir cisme uzanmak istediğinde yuvarlanabilir.

5 Aylık Bebeklerin Gelişimi ve Oyun

Bu ay içinde bebeğiniz için dişlerini kaşıyabileceği oyuncaklar alabilirsiniz. Nesnelere ve renklere ilgisi artmış olacağı için, farklı renk ve şekillerde oyuncaklar alabilirsiniz. Oyun oynarken heyecanı yüksek, hareketli olacaktır. Ayrıca birlikte ayna karşısında da zaman geçirebilirsiniz. Bu kendisini tanıması için faydalı olacaktır. 5 aylık bebekler müzik dinlemekten de hoşlanır. Ancak televizyon karşısında bırakmamanız önemlidir. Bu ay için bebeğinizin aşısı yok ancak rutin kontrol için doktora gitmeyi ihmal etmeyin.

Bu ay içerisinde bebeğiniz yabancıları tanıyıp tepki göstermeye başlayacaktır. Aynı şekilde biberonunu gördüğünde de heyecanlanır, mutlu olur. Beslenme vaktinin geldiğinin ayrımına varır. Emen bebeklerde bu heyecan, annesini görünce yaşanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir