4 Aylık Bebek Bakımı ve Gelişimi

Uzman kişilerin görüşlerinden derlediğimiz ve ayda aya, adım adım bebeğinizin gelişim sürecinde kulaktan dolma bilgiler yerine size kolaylık sağlayacak bilgilerden oluşan yazı dizimiz, 4 aylık bebek bakımı başlığıyla devam ediyor. Bir önceki yazımız olan 3 Aylık Bebek Bakımı başlıklı yazımızı okumak için buraya tıklayınız.

4 aylık bebek bakımı

Bebeğiniz artık 4 aylık oldu ve dış dünyayla tam bir iletişim halinde. Bu dönemde, bebeğinizde sizin de dikkatinizi çekebilecek birtakım değişiklikler yaşanacaktır.  Bebeğinizin artık eskisi kadar sessiz değil, daha fazla ses çıkartabiliyor, sesli kahkahalar atabiliyor. Aynı zamanda çevreden gelen seslere tepki verebiliyor, sesin geldiği yönü tayin ederek o tarafa bakabiliyor.

Avucunuza koyduğunuz bir objeye dikkat verebilir, uzanıp onu tutabilir. Ayrıca yattığı yerde kendi başına dönebilir, destek vermeniz halinde oturarak başını kendi çabası ile dik tutabilir. Evdeki farklı kişileri tanıyabilir, farklı tepkiler verebilir. Gece boyu hiç uyanmadan uyuması da mümkün.

4. ayın gelişim süreci

Bu ay içerisinde bebeğinizin yaşayacağı fiziksel değişimlerin başında, ilk dişini çıkarması geliyor. Bu süreç hem bebek için, hem de anne için zorlu geçebilir. Bu dönemde bebek kendisini huzursuz hissedebilir, bu nedenle annenin bebeği daha rahatlatıcı bir tavır sergilemesi gerekir. Bu ay içinde bebeğin görme kabiliyeti de tamamlanmış olur. Etrafındaki renkleri ve cisimleri tamamen algılayabilir, nesneleri ayırt edebilir.  Motor kabiliyetleri arasında önemli bir yer teşkil eden tutma, kavrama yetenekleri de bu dönemde ön plana çıkmıştır. Kolay kavrayıp tutabileceği oyuncaklar vermeniz, bebeğiniz için faydalı olacaktır. Yine, bu dönemde bebeğiniz için ek gıdalar vermeye başlayabilirsiniz, ancak ısrarcı olmamanız, yemek istemediği şeyleri zorla vermemeniz özellikle tavsiye edilmektedir.

Bu dönemde bebeğiniz için tehlike oluşturabilecek materyallere dikkat etmeli, eline geçirdiği her cismi ağzına götürmeyi deneyeceğini unutmamalısınız. Emziğin hijyenine, diş çıkarmaya başladıysa diş kaşıyıcı malzemelerin hijyenine dikkat etmeniz gereklidir. Aynı zamanda bu ay, bebeğinizin 2. karma aşısı ve standart kontrolleri için doktorunuzu ziyaret edebilirsiniz.

Okumuş olduğunuz bu yazı, diğer tüm makalelerimiz gibi alanında uzman kişilerin görüşlerinden derlenerek siz değerli ebeveynlerin ilgisine sunulmuştur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir