3 Aylık Bebek Bakımı ve Gelişimi

Adım adım bebeğinizin gelişim sürecini ve bu gelişime bağlı olarak sırada 3 aylık bebek bakımı hakkında tavsiyeler vermeye devam ediyoruz. Bebeğiniz artık 3 aylık oldu. Bu ay, bebeğinizin sosyalleşme ayıdır desek doğru olur. Öncelikle bu ayda, bebeğinizin elleri, kolları, gözleri, bakışları, kısacası her şeyi artık yerine oturdu. Artık daha hareketli ve çevresine karşı çok daha ilgili.

Bu dönemde, bebeğiniz yüz üstü yatarken kollarıyla kendisini kaldırmayı dener, duyduğu seslere doğru döner, çevresiyle ilişki kurar.Ayrıca kendi elleri ve ayaklarını da tanımaya başladığı için, ses çıkaran patik tarzı şeyler giydirerek bebeğin hareketlerini geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz. Seslere karşı duyarlı olacağı için, yumuşak sesler çıkartan oyuncaklar verebilirsiniz. Ayrıca onunla oyunlar oynarken konuşmayı ihmal etmeyin. Sesinizi tanıdığını, tepki verdiğini, gülümseyip mutlu olduğunu gözlemleyeceksiniz.

Bu noktada dikkat etmeniz gereken bir konu var. Bebeğiniz bu dönemde eline aldığı her cisimi ağzına götürecektir. Bu nedenle sert, sivri, zarar verebileceği cisimler, yutabileceği cisimler vermekten muhakkak kaçınmalısınız.

Bebeğinizin ikinci ayında zıt renklere tepki vereceğini, 2 Aylık Bebek Bakımı ve Gelişimi yazımızda belirtmiştik. Bu ayda ise sadece zıt renkleri değil, canlı renkleri de tanıyabilecektir. İzlemesi için mesela kırmızı renkli bir objeyi görebileceği bir yere yerleştirebilirsiniz. Takip ve izleme yetisi de geliştiği için artık sizi ve çevresindeki hareketli nesneleri kolayca takip edebilecektir.

3 Aylık Bebek Bakımı ve Sonrasında Değişimler

Bu ayın sonunda bebeğiniz artık sesli olarak gülebilir ve farklı sesler çıkarmaya başlayabilir. Güzel seslere karşı güzel tepkiler verir. Bu nedenle ona müzik dinletmenizde fayda var. Hatta aynı şarkının tekrar tekrar çalması da onu rahatsız etmeyecektir.

Bunlarla beraber, bebeğinizin uyku düzeni de yavaş yavaş değişmeye başlayacaktır. Günde ortalama 15 saat uyuyacaktır. Uyuturken, ayağınızda sallamak yerine yatağına yatırıp uyutmanız daha doğru olur. Eğer çok huysuzlanırsa, son çare olarak ayakta sallama yoluna gidebilirsiniz fakat bu durumun alışkanlık haline gelmesine kesinlikle izin vermeyin.

Bebeğiniz ağladığında onu kucağınıza almayı unutmayın. Anne-bebek ilişkisinin gelişmesi ve aradaki güven bağının güçlenmesi için bu önemli bir detaydır. Bebeğin ağlaması, sizinle yegane iletişim kurma yöntemidir ve her ağlamanın altında farklı bir neden olabilir. Bu noktada annelik iç güdüsü devreye girecek ve zamanla siz bebeğinizin ne istediğini, ne için ağladığını anlayacak ve isteklerine karşılık verebileceksiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir