2 Aylık Bebek Bakımı ve Gelişimi

Anne adayları ve yeni anne olmuş kadınlar için adım adım bebek bakımı ve gelişimi hakkında bilgiler verdiğimiz seriye, 2 aylık bebek bakımı ve gelişimi ile devam ediyoruz.  Bir önceki konumuz olan 1 Aylık Bebek Bakımı ve Gelişimi başlıklı yazımızı okumak için buraya tıklayınız.

2 Aylık Bebek Bakımı

Belki farkındasınız, belki değilsiniz ama bebeğiniz hızla büyüyor. Refleksleri, görme yetileri, öğrenme isteği had safhada. İlk ayını atlattı ve artık 2. ayın içerisinde. Bu ay içerisinde yüksek ihtimalle sizi şaşırtacak, gülümsemenize gülümsemeyle karşılık verecektir. Karşısındaki kişiye kollarını açacak, yüzlere odaklanmayı öğrenmiş olacaktır. Ayrıca emme esnasında anneyle kuracağı bağım da güçlenmeye başladığı dönem, 2. ayda başlar desek yanlış olmaz.

Bebeklerde genellikle ilk ay, uyum dönemidir. Bu dönemin ardından ikinci ayda bebeğiniz için en önemli unsur insan yüzleri olacak. Bebeğinizi emzirirken, bezini değiştirirken, emzirirken yüzünüzü ona yakın tutun, onunla konuşun, gülümseyin, mimiklerinizi kullanın. O da size benzer şekilde karşılık verecek ve sizi mutlu edecektir. Gözleriyle sizi, hareketlerinizi takip edebilecektir. Yavaş yavaş cisim-renk algısı oluşacak, özellikle zıt renkli (daha çok siyah-beyaz) cisimler ilgisini çekecektir. Harekete karşı duyarlı olacağı için, hareket eden nesneleri takip edebilmek adını gözleriyle beraber boynunu da çevirmeyi öğrenecektir.

Aynı zamanda, bebeğiniz sizi gördüğü zaman heyecanlanmaya, gülmeye başlayacak, bilinçli olarak bazı mimikleri yaptığını göreceksiniz. Bu hareketler, size duyduğu güvenin bir işaretidir aynı zamanda. Bunun dışında, evde gündelik işlerinizi yaparken en azından bir müddet kanguru yardımıyla bebeğinizin de yanınızda olmasına imkan sağlarsanız, onu gündelik hayata dahil etmiş olur, aynı zamanda sizin nefesinizi hissetmesini de sağlamış olursunuz. Annenin nefes alış verişinin bebek tarafından hissedilmesinin önemli bir detay olduğunu unutmamakta fayda var.

Bebeğiniz Ruh Halinizden Haberdar

Bu dönemde aklınızdan çıkarmamanız gereken bir detay var; sizin ruh haliniz bebeğinize de yansıyacak. Haliyle siz ne kadar rahat, pozitif olursanız o da aynı oranda rahat ve güvende hissedecek, huzurlu olacaktır. Ayrıca iç güdüsel olarak, başka çocuklarda anlamadığınız dili, kendi bebeğinizde çözeceksiniz. Onun çıkardığı seslerden, ne istediğini anlayacak ve yardımcı olacaksınız. 2 aylık bir bebek yaklaşık 16 saat kadar uyuyabilir. Uyku saatlerinde, özellikle geceleri gürültü yapmaktan uzak durun. Hem huzurlu uyuması adına, hem de uyku düzeninin oturması adına bu önemli bir husus.

Bu dönemde, daha önce görmediğiniz bazı hareketleri bebeğinizde gözlemleyebilirsiniz. Mesela uyku sırasında farklı pozisyonlara geçebilir, emme sırasında bilinçli olarak öteki memeyi tercih edebilir; bunu hareketlerinden anlarsınız.  Aynı zamanda sizin çıkardığınız seslere de karşılık verebilir, agu olarak tabir edilen iletişim kurma çabasını gösterebilir. Karşılıklı sohbet etme vakti gelmiş demektir. Bebeğinizle konuşurken mümkün olduğunca doğal olun. Bu, ilerde bebeğinizin de düzgün bir konuşma becerisine sahip olmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca evde, gürültüden uzak, sakin müzikler açabilirsiniz. Müzik, elektrik süpürgesi sesi gibi seslere tepki verebilir, hoşuna gitmeyen seslerde rahatsızlığını hareketleri ve mimikleriyle anlatabilir.

2 aylık bebek bakımı, iletişim kurmayı gerektirir.

Kısacası, bebeğiniz bu ay içerisinde iletişime geçmeye başlayacaktır. Bu dönemde onunla sağlıklı bir iletişim kurmayı, müzik dinletmeyi, sohbet etmeyi deneyerek iletişim becerisine katkı sağlamalı, size duyduğu güveni pekiştirmelisiniz. Bu güven duygu ile hem iletişime kolay geçebilecek, tepkilerini belirtebilecek, hem de yüzlerle, seslerle daha ilgili olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir