1 Aylık Bebek Bakımı ve Gelişimi

Bebeğinizin günden güne büyümesini, gelişmesini, yeni şeyler öğrenmesini takip etmek, şüphesiz ki tarifi olmayan bir duygu. Biz de bebek bakımı kapsamında, bebeklerin aydan aya gelişim sürecini ve detaylarını kısaca derlemeye karar verdik. 1 Aylık Bebek Bakımı ve Gelişimi ile başlayarak, ilerleyen aylarda gelişecek süreci sizlere aktarmaya çalıştık.

Faydalı olması dileği ile…

1 Aylık Bebek Bakımı – Başlarken

Araştırmalara göre, hamilelik sürecinde annesinin sesini dinleyen bebekler, annesinin sesinin geldiği tarafa yönelmişlerdir. Aradaki o güzel bağın sağlam kurulabilmesi için, doğumdan sonra da  bebeğinizle konuşmaktan, ona şarkılar söylemekten vazgeçmeyin.

1 aylık bebekler ara ara gözlerini açmayı, aralamayı denese de çoğu zaman gözleri kapalı olacaktır. Bir süre sonra gözlerini açık tutmayı öğrenecek ve uyku dışında gözleri açık olacaktır. Ayrıca, çevresinde yüksek kontrastlı cisimlere dikkat etmesi, ilgilenmesi dikkatinizi çekecek ve sizi mutlu edecek. Yeni doğan bebeklerin kolları ve bacakları genellikle kıvrık durur, başlarını taşıyamaz ve etrafa verdikleri tepkiler zayıf olabilir. Ancak işitme yetileri gayet iyidir ve belki de en fazla tepkiyi sese vereceklerdir. Bunun dışında başını döndürerek meme araması, parmağınızı kavraması iç güdüsel reflekslerdir.

1 Aylık Bebeğin Gelişimi

  • İlk ayda bebeğiniz yaklaşık 15 – 30 cm arası mesafeyi görecektir. Daha uzaktaki cisimler onun için bulanıktır.
  • Yaklaşık günün 16-20 saatini uyuyarak geçirecektir. Zaman içinde uyanık kaldığı süre artacaktır.
  • Yakınında olan yüzleri görebilir, inceleyebilir. Hareketli cisimleri takip edebilir, yerlerinin değiştiğini anlayabilir.

1 Aylık Bebek Bakımı ve Gelişimin Desteklenmesi

  • İlk aydan itibaren bebeğiniz sevginizi hissedecektir. Anne tenini ve kokusunu kolayca ayrıt edecektir. Dokunmaya karşı hassastır; dokunulmak, sevilmek, kucakta taşınmak onu memnun edecektir. Aynı zamanda, kucakta taşınması güven gelişimi için fayda sağlarken, kucağında olduğu kişinin yüzüne odaklanabilme yetisi de gelişecektir.
  • Bir takım istemsiz refleksler sayesinde kendi kendisini uykudan uyandırabilir. Bu nedenle uyuturken bebeğinizi kundak yapmadan, hafifçe sarabilirsiniz.
  • Onunla sürekli konuşmanız, şarkı, ninni, türkü okumanız hoşuna gider, sakinleşmesini sağlar. Gülen yüzlere, hoş ses tonlarına dikkat eder. Beş duyusunun hızla geliştiği bir dönem olduğu için, her gelişme onun için bir keşiftir.
  • Kucağınızdayken başını mutlaka avucunuzla destekleyin.
  • Ana kucağına takacağınız renkli cisimler, ilgisini çekecek ve gelişimine fayda sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir